Lithuania 2001

LFF 2 LYGA ZONE WEST (Third Level)Round 22
[Oct 20]
14.00  Pasvalys          2-2  Sirvena
14.00  Akmene            2-6  Venta
14.00  Kruoja            1-2  Mastis
14.00  Nafta             5-0  Sakalas-2
14.00  Gintaras          1-4  Atlantas-2
from Round ?
[Oct 23]
14.00  Pasvalys          3-0* Akmene

Final Standing

  1  Nafta Mazeikiai          20  15  5  0  71- 20   51  50
  2  Sirvena Birzai           20  13  6  1  49- 19   30  45
  3  Mastis Telsiai           20  13  3  4  77- 19   58  42
  4  Gintaras Palanga         20   9  2  9  54- 32   22  29
  5  Atlantas-2 Klaipeda      20   7  7  6  40- 28   12  28
  6  Juventa-99 Siauliai      20   7  6  7  27- 31   -4  27
  7  Sakalas-2 Siauliai       20   7  2 11  26- 39  -13  23
  8  Venta Kursenai           20   6  4 10  36- 62  -26  22
  9  Kruoja Pakruojis         20   6  2 12  28- 47  -19  20
 10  FK Akmene                20   2  5 13  17- 68  -51  11
 11  FK Pasvalys              20   2  4 14  26- 86  -60  10

BestScorers:
G.Juska (Mastis)             - 17
K.Nepas (Nafta)              - 17
R.Zalys (Mastis)             - 14
T.Gudauskas (Gintaras)       - 14
A.Tautvydas (Nafta)          - 13
M.Norkus (Gintaras)          - 13
E.Girdvainis (Atlantas-2)    - 13
R.Stonys (Gintaras)          - 12

All times is Lithuanian (CET, GMT +01.00)

2001

1st Half
Round 1
[Apr 28]
15.00  Sirvena           3-3  Pasvalys
[Apr 29]
12.00  Mastis            1-0  Kruoja
14.00  Venta             0-0  Akmene
[May 2]
17.30  Sakalas-2         1-3  Nafta
[May 3]
17.30  Atlantas-2        0-1  Gintaras
Round 2
[May 5]
15.00  Kruoja            2-1  Venta
15.00  Gintaras          0-3  Mastis
15.00  Juventa-99        2-2  Sirvena
[May 10]
17.30  Pasvalys          1-7  Atlantas-2
17.30  Akmene            2-3  Sakalas-2
Round 3
[May 12]
15.00  Atlantas-2        2-2  Juventa-99
15.00  Venta             0-0  Gintaras
[May 13]
14.00  Mastis           11-1  Pasvalys
14.00  Sakalas-2         0-1  Kruoja
15.00  Nafta             5-1  Akmene
Round 4
[May 19]
16.00  Gintaras          0-1  Sakalas-2
16.00  Pasvalys          3-7  Venta
16.00  Juventa-99        3-1  Mastis
[May 20]
14.00  Kruoja            3-4  Nafta
Round 5
[May 26]
16.00  Venta             1-2  Juventa-99
16.00  Nafta             5-4  Gintaras
[May 27]
15.00  Akmene            3-0  Kruoja
16.00  Mastis            0-1  Sirvinta
[May 29]
18.00  Sakalas-2         4-1  Pasvalys
from Round 4
16.00  Sirvena           2-1  Atlantas-2
Round 6
[Jun 2]
17.00  Sirvena           3-0  Venta
[Jun 3]
16.00  Juventa-99        1-3  Sakalas-2
16.00  Pasvalys          0-2  Nafta
16.00  Atlantas-2        1-1  Mastis
Round 7
[Jun 9]
17.00  Nafta             4-0  Juventa-99
17.00  Akmene            1-1  Pasvalys
[Jun 10]
18.00  Venta             1-1  Atlantas-2
[Jun 13]
18.00  Sakalas-2         1-1  Sirvena
Round 8
[Jun 16]
17.00  Pasvalys          5-4  Kruoja
17.00  Sirvena           0-1  Nafta
17.00  Mastis            9-1  Venta
[Jun 17]
16.00  Juventa-99        0-0  Akmene
[Jun 20]
18.00  Atlantas-2        0-3  Sakalas-2
from Round 7
[Jun 20]
18.00  Kruoja            1-6  Gintaras
from Round 11
[Jun 20]
18.00  Juventa-99        4-0  Pasvalys
Round 9
[Jun 23]
13.00  Akmene            0-1  Sirvena
[Jun 24]
16.00  Sakalas-2         0-1  Mastis
16.00  Kruoja            0-2  Juventa-99
16.00  Gintaras          8-1  Pasvalys
[Jun 27]
18.00  Nafta             2-0  Atlantas-2
Round 10
[Jun 30]
14.00  Sirvena           6-0  Kruoja
17.00  Juventa-99        1-0  Gintaras
17.00  Mastis            2-2  Nafta
17.00  Venta             3-1  Sakalas-2
[Jul 7]
17.00  Akmene            1-3  Atlantas-2
Round 11
[Jul 7]
17.00  Nafta             3-1  Venta
17.00  Kruoja            3-0  Atlantas-2
17.00  Gintaras          3-4  Sirvena
[Jul 8]
17.00  Akmene            0-7  Mastis
from Round 6
[Jul 14]
16.00  Akmene            1-2  Gintaras
2nd Half
Round 12
[Aug 11]
17.00  Venta             1-7  Nafta
17.00  Pasvalys          2-3  Juventa-99
[Aug 12]
14.00  Atlantas-2        1-1  Kruoja
16.00  Mastis            7-0  Akmene
from Round 21
[Aug 15]
18.00  Sakalas-2         2-3  Akmene
Round 18
[Aug 18]
17.00  Nafta             0-0  Mastis
[Aug 19]
15.00  Kruoja            2-3  Sirvena
15.00  Atlantas-2        2-2  Akmene
15.00  Sakalas-2         1-2  Venta
Round 14
[Aug 25]
15.00  Akmene            0-0  Juventa-99
15.00  Sakalas-2         0-2  Atlantas-2
[Aug 26]
15.00  Kruoja            2-0  Pasvalys
15.00  Venta             0-7  Mastis
from Round 13
[Aug 29]
18.00  Gintaras          2-0  Juventa-99
Round 15
[Aug 29]
15.00  Sirvena           3-0  Akmene
[Sep 1]
15.00  Pasvalys          0-4  Gintaras
[Sep 2]
15.00  Mastis            8-3  Sakalas-2
15.00  Juventa-99        3-0  Kruoja
15.00  Atlantas-2        1-2  Nafta
Round 16
[Sep 8]
15.00  Juventa-99        1-1  Nafta
15.00  Pasvalys          p-p  Akmene
15.00  Sirvena           3-0  Sakalas-2
[Sep 9]
15.00  Atlantas-2        7-1  Venta
[Sep 12]
17.00  Gintaras          2-3  Kruoja
Round 17
[Sep 15]
15.00  Gintaras         10-0  Akmene
15.00  Venta             0-2  Sirvena
15.00  Sakalas-2         1-0  Juventa-99
15.00  Nafta             4-1  Pasvalys
[Sep 16]
15.00  Mastis            1-2  Atlantas-2
Round 18
[Sep 22]
14.00  Pasvalys          1-1  Sakalas-2
14.00  Juventa-99        2-3  Venta
14.00  Gintaras          2-2  Nafta
14.00  Kruoja            1-0  Akmene
[Sep 23]
14.00  Sirvena           3-0  Mastis
Round 19
[Sep 29]
14.00  Mastis            4-0  Juventa-99
14.00  Atlantas-2        2-2  Sirvena
14.00  Nafta             3-0  Kruoja
[Sep 30]
12.00  Sakalas-2         0-2  Gintaras
14.00  Venta             4-0  Pasvalys
from Round 14
[Oct 6]
14.00  Nafta             1-1  Sirvena
Round 20
[Oct 6]
14.00  Kruoja            0-1  Sakalas-2
14.00  Pasvalys          1-9  Mastis
[Oct 7]
14.00  Juventa-99        1-1  Atlantas-2
14.00  Gintaras          6-0  Venta
[Oct 10]
16.00  Akmene            1-12 Nafta
Round 21
[Oct 13]
14.00  Venta             4-4  Kruoja
14.00  Sirvena           4-0  Juventa-99
14.00  Atlantas-2        3-0  Pasvalys
14.00  Mastis            3-0  Gintaras
from Round 12
[Oct 17]
15.00  Sirvena           3-1  Gintaras
Round 22
[Oct 20]
14.00  Pasvalys          2-2  Sirvena
14.00  Akmene            2-6  Venta
14.00  Kruoja            1-2  Mastis
14.00  Nafta             5-0  Sakalas-2
14.00  Gintaras          1-4  Atlantas-2
from Round ?
[Oct 23]
14.00  Pasvalys          3-0* Akmene
Note: x-x* - w/o game.

Created 28-04-2001. Corrected 11-11-2001
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 2001 Almis. All rights reserved.