Lithuania 2000

LFF LYGA (LFF LEAGUE)

Round 36
[Nov 4]
12.30  Inkaras     3-2  Atlantas
12.30  Polonija    0-0  Dainava
12.30  Ekranas     3-2  Kareda
13.30  Nevezis     0-0  Zalgiris V
13.30  Kaunas      8-1  Banga

Final Standing

  1  FBK Kaunas              36  26  8  2 115- 24   91  86
  2  FK Zalgiris Vilnius     36  25  8  3 108- 28   80  83
  3  Atlantas Klaipeda       36  21  4 11  70- 45   25  67
  4  FK Ekranas Panevezys    36  18  8 10  57- 31   26  62
  5  Kareda Kaunas           36  17  9 10  56- 49    7  60
  6  Nevezis Kedainiai       36  11 14 11  31- 44  -13  47
  7  Dainava Alytus          36   8  9 19  34- 66  -32  33
  8  Polonija Vilnius        36   6  7 23  27- 82  -55  25
  9  Atletas-Inkaras Kaunas  36   5  6 25  28- 95  -67  21
 10  Banga Gargzdai          36   3  7 26  19- 81  -62  16

To Play Off: Polonija Vilnius & Atletas-Inkaras Kaunas.
Relegated: Banga Gargzdai.
After start:
1. Kareda from Siauliai move to Kaunas
2. Ardena Vilnius change name to Polonija Vilnius

BestScorers:
A.Velicka (Kaunas)                   - 26
A.Osipovic (Zalgiris)                - 21
A.Ksanavicius (Kaunas)               - 20
D.Saulenas (Zalgiris)                - 13
M.Bezykornovas (Kaunas)              - 11
A.Tautvydas (Atlantas)               - 11
G.Barevicius (Zalgiris)              - 11

All times is Lithuanian (CET, GMT +01.00)

2000
Round 1
[Mar 25]
13.00  Kaunas      0-0  Dainava
13.00  Zalgiris V  3-0  Polonija
13.00  Atlantas    2-0  Banga
13.00  Ekranas     1-1  Inkaras
[Mar 26]
13.00  Kareda      1-1  Nevezis
Round 2
[Apr 1]
14.00  Ekranas     2-3  Dainava
14.00  Kareda      1-0  Inkaras
14.00  Atlantas    1-2  Nevezis
14.00  Banga       1-1  Zalgiris V
14.00  Polonija    0-5  Kaunas    
Round 3
[Apr 4]
15.00  Dainava     1-1  Polonija
15.00  Banga       0-1  Kaunas    
15.00  Zalgiris V  5-0  Nevezis
15.00  Atlantas    4-1  Inkaras
15.00  Kareda      0-0  Ekranas
Round 4
[Apr 8]
13.00  Inkaras     0-1  Zalgiris V
15.00  Dainava     1-2  Kareda
15.00  Ekranas     3-1  Atlantas
15.00  Polonija    3-0  Banga
15.30  Kaunas      0-0  Nevezis
Round 5
[Apr 16]
15.00  Kaunas      0-0  Inkaras
15.30  Banga       1-2  Dainava
15.30  Nevezis     0-0  Polonija
15.30  Zalgiris V  1-0  Ekranas
15.30  Atlantas    1-0  Kareda
Round 6
[Apr 20]
16.00  Atlantas    2-0  Dainava
16.00  Kareda      2-1  Zalgiris V
16.00  Ekranas     0-4  Kaunas
16.00  Nevezis     0-2  Banga
[Apr 21]
16.00  Inkaras     0-3  Polonija
Round 7
[Apr 30]
14.00  Inkaras     2-1  Banga
14.00  Polonija    0-4  Ekranas
16.30  Kaunas      2-0  Kareda
16.30  Zalgiris V  1-0  Atlantas
16.30  Dainava     1-1  Nevezis
Round 8
[May 7]
16.30  Nevezis     2-0  Inkaras
16.30  Zalgiris V  4-0  Dainava
16.30  Atlantas    1-4  Kaunas    
16.30  Kareda      2-1  Polonija
16.30  Ekranas     5-0  Banga
Round 9
[May 10]
17.00  Dainava     3-1  Inkaras
17.00  Nevezis     0-1  Ekranas
17.00  Banga       0-2  Kareda
17.00  Polonija    1-3  Atlantas
17.00  Kaunas      0-0  Zalgiris V
Round 10
[May 14]
16.00  Kareda      3-1  Inkaras
17.00  Ekranas     2-0  Dainava
17.00  Atlantas    2-0  Nevezis
17.00  Banga       1-2  Zalgiris V
17.00  Polonija    0-1  Kaunas    
II
Round 11
[May 17]
16.00  Inkaras     1-3  Ekranas
17.00  Dainava     1-4  Kaunas    
17.00  Polonija    0-4  Zalgiris V
17.00  Banga       0-5  Atlantas
17.00  Nevezis     0-0  Kareda
Round 12
[May 24]
15.30  Inkaras     1-1  Kareda
17.30  Dainava     0-1  Ekranas
17.30  Nevezis     1-2  Atlantas
17.30  Zalgiris V  3-0  Banga
18.00  Kaunas      5-0  Polonija
Round 13
[May 28]
16.00  Inkaras     1-4  Atlantas
18.00  Polonija    2-1  Dainava
18.00  Nevezis     0-7  Zalgiris V
18.00  Ekranas     0-2  Kareda
18.00  Kaunas      7-1  Banga
from Round 18
[Jun 1]
17.00  Banga       0-0  Ekranas
from Round 16
[Jun 2]
17.30  Dainava     1-3  Atlantas
Round 14
[Jun 10]
16.00  Banga       2-2  Polonija
17.00  Nevezis     0-2  Kaunas    
[Jun 11]
15.00  Kareda      5-1  Dainava
15.00  Atlantas    2-0  Ekranas
15.00  Zalgiris V  4-0  Inkaras
Round 15
[Jun 14]
17.00  Dainava     0-0  Banga
17.00  Polonija    0-1  Nevezis
17.00  Ekranas     1-2  Zalgiris V
18.30  Inkaras     1-3  Kaunas    
Round 16
[Jun 17]
15.00  Polonija    3-1  Inkaras
[Jun 18]
15.00  Zalgiris V  2-1  Kareda
15.00  Kaunas      1-1  Ekranas
15.00  Banga       1-2  Nevezis
Round 17
[Jun 22]
18.00  Kareda      1-5  Kaunas    
18.00  Nevezis     1-1  Dainava
18.30  Banga       1-1  Inkaras
18.30  Ekranas     3-0  Polonija
Round 18
[Jun 26]
18.30  Inkaras     2-5  Nevezis
18.30  Dainava     0-4  Zalgiris V
18.30  Polonija    0-0  Kareda
Round 19
[Jun 29]
18.30  Atlantas    2-0  Polonija
[Jun 30]
16.00  Inkaras     0-4  Dainava
18.30  Ekranas     0-1  Nevezis
18.30  Kareda      4-2  Banga
18.30  Zalgiris V  1-1  Kaunas
III
Round 20
[Jul 04]
16.00  Inkaras     0-3  Kareda
18.00  Dainava     0-1  Ekranas
18.00  Zalgiris V  2-0  Banga
18.30  Kaunas      4-0  Polonija
from Round 29
[Jul 15]
15.00  Polonija    1-6  Zalgiris V
from Round 15
[Jul 15]
17.00  Kareda      1-0  Atlantas
Round 21
[Jul 22]
17.30  Kareda      1-1  Ekranas
18.00  Dainava     0-0  Polonija
18.00  Zalgiris V  2-0  Nevezis
18.00  Atlantas    3-0  Inkaras
Round 22
[Jul 25]
17.00  Inkaras     0-8  Zalgiris V
[Jul 29]
18.00  Dainava     0-2  Kareda
[Aug 1]
18.00  Ekranas     0-0  Atlantas
[Aug 2]
18.00  Polonija    2-0  Banga
from Round 24
[Aug 2]
15.00  Kareda      2-2  Zalgiris V
Round 23
[Aug 6]
17.00  Kaunas      8-0  Inkaras
18.00  Banga       0-1  Dainava
18.00  Nevezis     0-0  Polonija
18.00  Zalgiris V  2-0  Ekranas
18.00  Atlantas    0-2  Kareda
from Round 20
[Aug 9]
17.00  Nevezis     0-0  Atlantas
Round 24
[Aug 12]
15.00  Inkaras     2-0  Polonija
17.30  Atlantas    2-1  Dainava
17.30  Nevezis     1-0  Banga
Round 25
[Aug 18]
17.00  Polonija    1-2  Ekranas
[Aug 19]
15.00  Inkaras     1-0  Banga
17.30  Dainava     1-1  Nevezis
17.30  Kaunas      6-1  Kareda
17.30  Zalgiris V  3-1  Atlantas
Round 26
[Aug 24]
15.00  Inkaras     1-2  Nevezis
17.00  Atlantas    1-3  Kaunas
17.00  Kareda      0-2  Polonija
Round 27
[Aug 28]
17.00  Dainava     1-1  Inkaras
17.00  Banga       0-3  Kareda
17.00  Polonija    1-2  Atlantas
[Aug 29]
17.00  Kaunas      3-3  Zalgiris V
from Round 26
[Sep 2]
17.00  Ekranas     3-1  Banga
Round 28
[Sep 6]
16.30  Kaunas      0-2  Dainava
16.30  Zalgiris V  9-0  Polonija
16.30  Banga       0-2  Atlantas
16.30  Nevezis     0-0  Kareda
16.30  Ekranas     6-0  Inkaras
IV
Round 29
[Sep 9]
14.45  Dainava     1-4  Kaunas    
[Sep 10]
13.00  Inkaras     0-2  Ekranas
16.00  Atlantas    3-1  Banga
16.00  Kareda      2-3  Nevezis
from Round 21
[Sep 13]
16.00  Banga       0-7  Kaunas
from Round 27
[Sep 13]
16.00  Nevezis     0-2  Ekranas
from Round 26
[Sep 13]
16.00  Zalgiris    8-1  Dainava
Round 30
[Sep 16]
13.00  Kareda      1-1  Banga
14.45  Zalgiris V  1-1  Kaunas
16.00  Inkaras     1-2  Dainava
16.00  Ekranas     0-0  Nevezis
16.00  Atlantas    5-1  Polonija
Round 31
[Sep 23]
14.45  Kaunas      5-3  Atlantas
15.30  Polonija    1-2  Kareda
15.30  Banga       0-1  Ekranas
15.30  Nevezis     1-1  Inkaras
15.30  Dainava     1-3  Zalgiris
from Round 17
[Sep 27]
15.30  Atlantas    4-1  Zalgiris V
from Round 24
[Sep 27]
15.30  Ekranas     1-0  Kaunas
Round 32
[Sep 27]
15.30  Nevezis     4-0  Dainava
[Sep 29]
15.00  Banga       1-0  Inkaras
[Sep 30]
14.45  Atlantas    2-2  Zalgiris V
[Oct 1]
14.30  Kareda      1-5  Kaunas   
15.00  Ekranas     7-1  Polonija
from Round 22
[Oct 4]
14.30  Kaunas      2-0  Nevezis
from Round 34
[Oct 5]
14.30  Kareda      1-3  Atlantas
Round 33
[Oct 14]
12.30  Polonija    1-2  Inkaras
14.30  Dainava     0-1  Atlantas
14.45  Zalgiris V  2-3  Kareda
Round 34
[Oct 21]
12.00  Inkaras     1-2  Kaunas    
13.30  Ekranas     1-2  Zalgiris V
14.00  Dainava     2-0  Banga
14.00  Polonija    0-2  Nevezis
from Round 18
[Oct 25]
14.00  Kaunas      5-1  Atlantas
Round 35
[Oct 28]
13.30  Atlantas    0-0  Ekranas
13.00  Nevezis     0-5  Kaunas    
13.00  Banga       1-0  Polonija
[Oct 29]
13.00  Kareda      2-1  Dainava
13.00  Zalgiris V  6-1  Inkaras
from Round 33
[Oct 31]
13.00  Kaunas      2-0  Ekranas
14.30  Banga       0-0  Nevezis
Round 36
[Nov 4]
12.30  Inkaras     3-2  Atlantas
12.30  Polonija    0-0  Dainava
12.30  Ekranas     3-2  Kareda
13.30  Nevezis     0-0  Zalgiris V
13.30  Kaunas      8-1  Banga

 

Play-Off
[Nov 12]
12.30  Laisve      0-1  Inkaras
12.30  Klevas      3-3  Polonija
[Nov 16]
12.00  Inkaras     2-1  Laisve
12.00  Polonija    1-0  Klevas

Created 28-02-2000. Corrected 16-11-2000
Created by
Almantas 'Almis' Lauzadis. E-Mail: almis@post.omnitel.net Copyright 2000 Almis. All rights reserved.